طراحی مبدل حرارتی و شبیه سازی آن توسط نرم افزار ASPEN

مبدل حرارتی صفحه ای واشردار

طراحی مبدل حرارتی و شبیه سازی آن توسط نرم افزار ASPEN

مبدل حرارتی

مبدل‌های حرارتی تقریباً پرکاربرترین عضو در فرآیندهای شیمیایی‌اند و می توان آن‌ها را در بیشتر واحدهای صنعتی ملاحظه کرد. طراحی مبدل حرارتی با توجه به محدوده وسیع کاربرد و نیز پیچیدگی های موجود همواره مورد توجه متخصصین و صنعتگران بوده است. این کاربردها شامل نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، صنایع ساخت و تولید، صنایع فرآیندی، صنایع ذوب فلز، گرمایش و … می‌باشند. شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا آمادگی دارد که در زمینه  شبیه سازی حرارتی و سیالاتی، ساخت و طراحی مبدل حرارتی با صنایع و کارخانجات مربوطه همکاری کند.

طراحی مبدل حرارتی و شبیه سازی توسط نرم افزار ASPEN

محاسبات مربوط به مبدل‌ها کاری طولانی و گاهی خسته‌کننده است. مثلاً طراحی یک مبدل برای یک عملیات به خصوص نیاز به حدس های زیادی دارد که با استفاده از آن‌ها و طبق استانداردها می‌توان اندازه های یک مبدل مناسب را پیدا کرد. اما با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری تمام این محاسبات توسط کامپیوتر انجام می‌شود و طراح در شرایطی که تسلط کامل بر روند طراحی و نحوه عملکرد داشته باشد، برای طراحی می تواند از این نرم افزارها استفاده کند. نرم افزارهای ASPEN-BJAC و  HTFS و HTRI از این موارد هستند. این نرم افزارها شامل برنامه‌هایی می شوند که توانایی انجام چنین محاسباتی را دارند.

طراحی ساخت انواع مبدل گرمایی
طراحی ساخت انواع مبدل گرمایی

نرم افزار Aspen B-jac نرم افزار طراحی مبدل حرارتی Plate Heat Exchanger و Double Tube و Air cooler ها و نيز طراحي مكانيكي تفصيلي مبدل‌هاي  shell & tube  مي‌باشد. اين نرم افزار تواناييهاي قابل توجهي در طراحي مبدلها دارد و با توجه به اينكه قابليت پيوستن به Aspen Plus را دارد، مي‌تواند از بانكهاي اطلاعاتي آن استفاده نمايد. به همين دليل اين نرم افزار امكان محاسبات دقيق‌تر در طراحي حرارتي مبدلهايي كه در آنها تغييرات فازي رخ مي‌دهد را فراهم مي‌آورد. نرم افزار Aspen B-jac شامل تعدادی برنامه جهت طراحی حرارتی، طراحی مکانیکی، برآورد هزینه‌ها و ترسیم برای مبدل‌های حرارتی و مخازن تحت فشار می‌باشد.

برنامه‌های اصلی این نرم افزار عبارتند از:

  • طراحی حرارتی مبدل‌های پوسته و لوله
  • طراحی مکانیکی
  • برآورده هزینه‌ها
  • طراحی حرارتی کولرهای هوایی، مبدلهای اکونومایزر
  • طراحی حرارتی مبدل های صفحه ای و مبدلهای دولوله ای

setting

نرم افزار Aspen Plus

نرم افزار شبيه سازي كليه فرآيندهاي شيميايي، معدني، سيكل‌هاي قدرت و … مي‌باشد. اين نرم افزار توانايي حل معادلات در دو روش Sequential Modular و Equation Oriented را دارد. به همين دليل توانايي فوق‌العاده‌اي در حل دستگاههاي معادلات با سرعت بالا دارد. در اين نرم افزار امكان طراحي دقيق‌تر تجهيزات فرآيندي نيز وجود دارد. بانكهاي اطلاعاتي اين نرم افزار جزء قوي ترين و كاملترين بانكهاي اطلاعاتي مي‌باشد. اين نرم افزار نيز همانند HYSIS توانايي شبيه‌سازي در دو حالت پايدار و ديناميك را دارا مي‌باشد.

طراحی ساخت انواع مبدل گرمایی
طراحی ساخت انواع مبدل گرمایی

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *