اجرای پروژه های صنعتی با نرم افزار SolidWorks

اجرای پروژه های صنعتی با نرم افزار SolidWorks

اجرای پروژه های صنعتی با نرم افزار SolidWorks

نرم افزار SolidWorks یک نرم‌افزار طراحی مهندسی است که توسط شرکت فرانسوی  Dassault Systems ساخته شده و همچنان در حال توسعه می باشد. در حال حاضر نرم‌افزار سالید ورکس توسط بیش از دو میلیون مهندس در یکصد و شصت و پنج شرکت در سراسر جهان استفاده می شود.  این نرم‌افزار دارای سه محیط به نام‌های پارت، اسمبلی و دراوینگ می‌باشد.

محیط Part نرم افزار SolidWorks

محیط پارت برای رسم قطعه می باشد، در این محیط می توان مدل سه بعدی قطعات را ایجاد کرده و یا به راحتی مدل های موجود را ویرایش کرد. یکی از مهمترن قابلیت های سالیدورکس امکان ویرایش بسیار آسان دستورات قبلی می باشد.

 

اجرای پروژه صنعتی با نرم افزار SolidWorks
اجرای پروژه صنعتی با نرم افزار SolidWorks

محیط Assembly نرم افزار SolidWorks

در محیط اسمبلی، قطعات یک مجموعه بر روی هم سوار می شوند، این فرآیند با تعریف قیدهای موقعیتی برای قطعات و نسبت به هم به راحتی امکان پذیر است. از جمله این قیود می‌توان به موازی، هم مرکز، عمود و یا قیود پیشرفته نظیر قیود ایجاد چرخدنده یا بادامک اشاره کرد.

یکی از امکانات جالب در این محیط امکان ایجاد تسمه برای پولی‌ها است که آنها را به یکدیگر مرتبط می‌کند. از دیگر امکانات قابل توجه گزینه تشخیص تداخل  است که به طراح اجازه می‌دهد تا با بررسی قطعه پس از مونتاژ، تداخل‌های احتمالی را با سایر قطعات تشخیص داده و نسبت به رفع آن ها اقدام نماید.

در این محیط می‌توان با اعمال سرعت خطی و سرعت زاویه‌ای و همچنین شتاب ثقل، عملکرد مکانیزم را بررسی کرده و به صورت تقریبی از کارکرد صحیح مکانیزم اطمینان حاصل نمود.

محیط Drawing نرم افزار SolidWorks

در محیط دراوینگ، از قطعات یا مجموعه های مونتاژ شده می توان نقشه مهندسی تهیه کرد. از جمله قابلیت‌های محیط دراوینگ می‌توان به اندازه گذاری خودکار نقشه‌های ایجاد شده از روی قطعات، تعیین نوع هاشور برای سطح مقطع با توجه به جنس قطعه، تعیین نوع خطوط و غیره اشاره کرد.

فضای Drawing نرم افزار SolidWorks
فضای Drawing نرم افزار SolidWorks

سالیدورکس یکی از نرم افزارهای کاربرپسند مدل سازی سه بعدی می باشد، به طوریکه یادگیری و استفاده از آن برای عموم مهندسان و طراحان صنعتی ساده و جذاب می باشد.

این اعلان را به اشتراک گذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *