اجرای پروژه های صنعتی با نرم افزار ANSYS FLUENT

بازطراحی به کمک روش دینامیک سیالات محاسباتی

بازطراحی یا طراحی مجدد پمپ صنعتی و نفتی

بازطراحی به معنای شروعی دوباره در فرآیند طراحی است به گونه‌ای که باعث بهبود و ارتقای وضع موجود گردد. انجام دقیق فرآیند بازطراحی قطعات مختلف پمپ نیازمند دارا بودن دانش فنی طراحی قطعات مختلف پمپ است. طراحی مجدد بخش‌های مختلف یک پمپ نیازمند داشتن دانش فنی در زمینه‌هایی همچون شبیه‌سازی سه بعدی رفتار جریان، تحلیل تنش و ارتعاشات پمپ، شبیه سازی انتقال حرارت قسمت‌هایی همچون محفظه یاتاقان است. بنابراین صرفاً ابعاد برداری و ساخت پمپ دقیقا مشابه با مجموعه موجود تحت عنوان بازطراحی طبقه بندی نمی‌شود. بهینه‌سازی رفتار عملکردی مجموعه پمپ‌ها که به صورت سری یا موازی با یکدیگر در ارتباط هستند. همچنین بهبود پروفیل‌های پره پمپ و کانال حلزونی از جمله مواردی است که تحت عنوان بهینه سازی در صنعت پمپ توسط کارشناسان این شرکت انجام می‌پذیرد.

بازطراحی پروانه مستهلک شده
بازطراحی پروانه مستهلک به کمک اسکن سه بعدی و طراحی سه بعدی به کمک نرم افزار

بخش فنی و مهندسی شرکت با بهره‌گیری از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مناسب بهبود طرح هیدرولیکی و عملکرد مکانیکی تولیدات را در دستور کار قرار می‌دهد. با توجه به تنوع زیاد پمپ‌های مورد نیاز صنایع مختلف کشور، شرکت آترا آمادگی دارد با توجه به شرایط ویژه پمپ اعم از محدودیت‌های نصب و نقطه مطلوب کارکرد اقدام به طراحی جدید (بازطراحی) کند. در چنین شرایطی استفاده از نرم افزارهای تخصصی نسبت به شبیه سازی و تحلیل عددی جریان سیال (قبل از ساخت) مورد بررسی قرار می‌گیرد. این موضوع ضمن بهینه سازی باعث افزایش راندمان می‌گردد.

مزایای بازطراحی

از جمله مزایای طراحی مجدد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • بهبود عملکرد پمپ از منظر سیالاتی، جامداتی و یا انتقال حرارت
 • عدم استهلاک سریع قطعات دوار
 • ارتقاء بازده و کاهش مصرف انرژی
 • کاهش هزینه‌های نگهداری و سرویس
 • افزایش عمر پمپ با ارتقاء ساختار و جنس قطعات مصرفی
 • ارتقاء عملکرد پمپ از منظر هد، دبی، بازده و سایر پارامترهای عملکردی
 • از بین بردن پدیده مضر کاویتاسیون در صورت وجود
 • امکان تامین قطعات یدکی با کیفیت بالاتر
بازطراحی حلزونی پمپ نفتی
بازطراحی حلزونی پمپ نفتی - خطوط جریان

به عنوان مثال در بخش‌های مختلف صنعت ممکن است به دلیل عدم خرید پمپ مناسب با شرایط کاری موجود، پمپ دچار مشکل کاویتاسیون گردد. و به دلیل محدودیت‌های ممکن امکان تعویض پمپ وجود نداشته باشد. در چنین شرایطی باز طراحی پمپ موجود به گونه‌ای که مشخصات هیدرولیکی پمپ بدون تغییر باقی بماند و مشکل کاویتاسیون آن حل گردد. از جمله کاربردهای بازطراحی پمپ به شمار می‌رود.

بازطراحی پروانه دارای مشکل کاویتاسیون
رفع مشکل کاویتاسیون پروانه به کمک طراحی مجدد پره
به منظور بهبود عملکرد دائمی تجهیزات، اجرای روش‌های بازطراحی ایده فراتری نسبت به جایگزین کردن قطعات است. خدمات قابل ارائه در این زمینه به قرار زیر است:
 • ارتقاء مواد (Material upgrades)
 • استفاده از پوشش سطحی (Application of surface coatings)
 • بهبود طراحی اجزای تشکیل (Component design improvements)
 • بهبود هیدرولیک (Hydraulic improvements)
 • بهبود در تعمیر پذیر بودن (Improve maintainability)
ادامه مطلب...
طراحی و شبیه سازی آیرودینامیک

اجرای پروژه های صنعتی با نرم افزار ANSYS FLUENT

نرم افزار ANSYS FLUENT

نرم افزار ANSYS FLUENT یک نرم افزار مهندسی است که برای انجام محاسبات دینامیک سیالات محاسباتی به کمک رایانه بکار می رود. نرم‌افزار Fluent تا نسخه ۶٫۳ محصول شرکت FLUENT Inc بوده اما بعد از خریداری نرم‌افزار در سال ۲۰۰۶ توسط شرکت ANSYS Inc به ANSYS FLUENT تغییر نام داده و در سال ۲۰۰۹ از نسخه 6.3 به نسخه 12.0 ارتقاء پیدا کرد. کمپانی ANSYS  در سال 1970 میلادی توسط دکتر جان سوانسون تاسیس گردید. دفتر مرکزی این شرکت در ایالت پنسیلوانیا کشور امریکا واقع شده است.

شبیه سازی هیدرولیکی پروانه حلزونی پمپ
شبیه سازی هیدرولیکی پروانه حلزونی پمپ

اجرای پروژه های صنعتی با نرم افزار ANSYS FLUENT

شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا پیشرو  در زمینه دینامیک سیالات محاسباتی آماده ارائه کلیه خدمات در این زمینه در حوزه صنعت، تحقیقات و دانشگاه است. اعضای شرکت از فارغ التحصیلان مقطع ارشد و دکتری از برترین دانشگاه های کشور هستند که سابقه طولانی در زمینه اجرای پروژه های صنعتی و تحقیقاتی به کمک نرم افزارهای تخصصی گروه مکانیک دارند.

زمینه های فعالیت گروه تحقیق و توسعه شرکت آترا در مورد مشاوره، طراحی و شبیه سازی به شرح زیر است:

 •  سیستم های تبدیل انرژی و احتراق
 • سیستم های سیالی پالایشگاه ها
 •  مبدل های حرارتی
 • انواع توربوماشین
طراحی هیدرولیکی پروانه حلزونی پمپ
طراحی هیدرولیکی پروانه حلزونی پمپ

از قابلیت های کلی این نرم افزار مدل کردن جریان سیال و انتقال حرارت در هندسه‌های پیچیده است. نوع مش‌های ایجاد شده در نرم افزار ANSYS FLUENT برای هندسه های دو بعدی شامل شبکه‌هایی با المان‌های مثلثی، چهارضلعی می باشد. همچنین نوع مش‌های ایجاد شده در این نرم افزار برای هندسه های سه بعدی شامل المان های چهاروجهی، شش وجهی، هرمی‌ یا گوه‌ای است. این نرم افزار امکان بهبود شبکه و تغییر ابعاد المان ها را می دهد. این بهینه‌سازی برای حل و شبکه، ‌قابلیتی در اختیار کاربر قرار می‌دهد که نتایج را در ناحیه‌هایی که دارای گردابه‌های بزرگ (مانند لایه‌ی مرزی و …) باشند،‌ دقیق‌تر سازد.

شبکه بندی به منظور انجام شبیه سازی عددی
شبکه بندی هندسه به منظور انجام شبیه سازی عددی

قابلیت های نرم افزار ANSYS FLUENT

ساختار نرم افزار به گونه ای است که بعد از وارد کردن مش بندی به نرم افزار باقی عملیات درون نرم افزار ANSYS FLUENT انجام می پذیرد. این عملیات ها شامل تعیین شرایط مرزی مسئله، تعریف ویژگی ها و خواص سیال، روش اجرای حل، اصلاح مش و خروجی سازی نتایج است. چند نمونه از قابلیت های نرم افزار به قرار زیر است:

 1. مدلسازی جریان سیال قابل تراکم و غیرقابل تراکم برای هندسه های پیچیده
 2. حل مسئله به صورت عملکرد موازی واحد پردازش مرکزی
 3. مدلسازی و شبیه سازی مسائل با تعداد مش خیلی زیاد
 4. ارائه تحلیلگرهای دیگر توسط این شرکت برای بررسی انواع دیگری از رژیم های جریان و ترکیب کردن مدل های فیزیک از قبیل CFX،AIRPAK ،ANSYS ICEPAK ، و ANSYS POLFLOW.
شبیه سازی احتراق توسط نرم افزار ANSYS FLUENT
شبیه سازی احتراق توسط نرم افزار ANSYS FLUENT
شبیه سازی احتراق توسط نرم افزار ANSYS FLUENT
شبیه سازی احتراق توسط نرم افزار ANSYS FLUENT
ادامه مطلب...

شبیه سازی منیفولد دود موتور احتراقی با نرم افزار فلوئنت

 منیفولد دود موتور احتراقی

در این گزارش شبیه سازی حرارتی و سیالاتی منیفولد دود موتور احتراقی انجام گرفته توسط متخصصین شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا با استفاده از نرم افزار فلوئنت نشان داده شده است. منیفولد بخشی از موتور است که آمیزه سوخت و هوا را به سیلندرها می‌رساند. در خودروها دو نوع منیفولد وجود دارد یکی منیفولد بنزین که هوا را به درون سیلندرها می‌کشد و دیگری منیفولد دود برای تخلیه دود اگزوز مورد استفاده قرار می گیرد. در میان لوله اگزوز و منیفولد دو قطعه لوله به نام‌های انباره اول و دوم قرار دارند.

شبیه سازی منیفولد دود موتور احتراقی با نرم افزار فلوئنت

مدل سازی توسط نرم‌افزار GAMBIT صورت گرفته است. شرایط مرزی مربوط به سطوح ورود دود و آب Velocity inlet، سطوح خروجی دود و آب Pressure outlet و سایر بخش‌ها به عنوان دیواره اعمال شده است. از تبادل حرارت منیفولد با هوای اطراف و تشعشع آن صرف نظر شده است. شبکه بندی به صورت نامنظم و توسط المان‌های چهار و شش وجهی انجام گرفته است.  از جمله اطلاعات مهمی که بایستی مورد توجه قرار گیرد، کمینه حجم بکار رفته در مدل می‌باشد.

کانتور سرعت جریان دود منیفولد دود
کانتور سرعت جریان دود منیفولد دود
خطوط جریان آب خنک‌کن در منیفولد دود
خطوط جریان آب خنک‌کن در منیفولد دود
 
توزیع جریان در منیفولد دود
توزیع جریان در منیفولد دود
ادامه مطلب...
شبکه بندی محفظه احتراق موتور استرلینگ

طراحی و شبیه سازی محفظه احتراق موتور استرلینگ با نرم افزار فلوئنت

 محفظه احتراق موتور استرلینگ

در حال حاضر طرح‌هاي مختلفي در سطح جهان براي استفاده از موتور استرلینگ در تبديل انرژي‌هاي تجديدپذير به انرژي الکتريکي وجود دارد. ضمن آنکه از اين موتورها مي‌توان در تبديل انرژي گرمايي نيروگاه‌ها، انرژي حاصل از سوختن زباله‌هاي شهري و انرژي حاصل از سوزاندن ضايعات کشاورزي به انرژي الکتريکي استفاده کرد. در زمينه کاربرد اين موتورها در صنعت خودرو اگرچه مشکل مربوط به دماي بالا با استفاده از مواد جديد نظير سراميک‌ها که عمده دليل فراگير نشدن موتور استرلينگ در مقايسه با موتورهاي احتراق داخلي در قرن نوزدهم بوده برطرف شده، اما همچنان مشکل بالا بودن نسبت حجم به توان موتورهاي موتورهاي استرلينگ وجود دارد.

کانتور سرعت محفظه احتراق موتور استرلینگ نرم افزار فلوئنت
کانتور سرعت محفظه احتراق موتور استرلینگ نرم افزار فلوئنت

طراحی و شبیه سازی محفظه احتراق موتور استرلینگ با نرم افزار فلوئنت

به منظور تامين حرارت مورد نياز در هيتر، از مشعل استفاده خواهد شد. اينکه چه ميزان سوخت براي تامين حرارت مورد نياز بايستي مورد استفاده قرار گيرد به عوامل مختلف زیر بستگي دارد.

 • هندسه‌ي محفظه‌ي احتراق
 • آرايش لوله‌ها
 • بازده (کارآيي) مبدل
 • جنس
 • دماي کاري

بنابراين مي‌توان با بکارگيري هر کدام از پارامترهاي ذکر شده، عملکرد محفظه‌ي احتراق را بهينه کرد. جنس لوله‌ها از فولاد ضدزنگ انتخاب شده است که از لحاظ انتقال حرارت و ساير ملاحظات طراحي مناسب است. همچنين فضاي اطراف لوله‌ها در محفظه را از جنس سراميک انتخاب مي‌گردد تا بيشترين انتقال حرارت به واسطه‌ي تشعشع صورت پذيرد.

خطوط جریان اطراف لوله‌ها محفظه احتراق موتور استرلینگ توسط نرم افزار فلوئنت
خطوط جریان اطراف لوله‌ها محفظه احتراق موتور استرلینگ توسط نرم افزار فلوئنت

دمای کاری گازهای احتراقی بستگی به نسبت هم ارزی، دمای گازهای ورودی و ترکیب گاز دارد. نسبت هوا به سوت نقش بسیار مهمی در کیفیت لحتراق دارد. چنانچه این نسبت بسیار بزرگ یا کوچک باشد، احتراقی رخ نمی دهد. در بین این دو محدوده نیز باید بسته به موقعیت و شرایط موجود، نسبت هم ارزی به گونه ای انتخاب گردد که بهترین راندمان قابل دستیابی باشد. با توجه به این نکته که موتور استرلینگ از نوع موتورهای احتراق خارجی است. همچنین حرارت مورد نظر توسط مشعل از محیط اطراف وارد موتور خواهد شد. می توان با تنظیم میزان هوای احتراقی سوخت را غنی یا فقیر کرد. مبدل گرم به صورت لوله‌هايي با آرايش نيم دايره خواهد بود. این لوله ها به صورت متقارن در دو سمت با فواصل مناسب نسبت به يکديگر و با آرايش رديفي قرار گرفته‌اند.

کانتور دما در محفظه احتراق موتور استرلینگ توسط نرم افزار فلوئنت
کانتور دما در محفظه احتراق موتور استرلینگ توسط نرم افزار فلوئنت
خطوط جريان گازهاي داغ عبوري موتور استرلینگ توسط نرم افزار Fluent
خطوط جريان گازهاي داغ عبوري موتور استرلینگ توسط نرم افزار Fluent
ادامه مطلب...
اجرای پروژه های تحقیقاتی نرم افزار Fluent

اجرا پروژه های صنعتی با نرم افزار Fluent & Gambit

اجرا پروژه های صنعتی با نرم افزار Fluent

نرم افزار Fluent (فلوئنت) اوج هنر برنامه نویسی برای مدلسازی جریان سیالات و انتقال حرارت در هندسه‌های پیچیده است. این نرم‌افزار به گونه ای طراحی شده است که امکان اصلاح و تغییر در شبکه به صورت کامل و تحلیل جریان با شبکه‌های غیر ساخت یافته برای هندسه‌های پیچیده را فراهم می‌آورد. این نرم افزار با زبان C نوشته شده است و از کلیه توان و قابلیت انعطاف این زبان بهره می جوید. در نتیجه این نرم افزار استفاده از حافظه دینامیک، ساختار مناسب داده‌ها، اطلاعات و کنترل انعطاف‌پذیر محاسبات را ممکن می‌سازد. همچنین بکارگیری ساختار Client/Server موجب اجرای بهتر برنامه، کنترل سیستم و انعطاف‌پذیری کامل سیستم عامل می شود. کلیه توابعی که برای انجام محاسبات و نمایش نتایج بکار می روند از طریق منوهای برنامه به راحتی قابل دسترسی هستند. نرم افزار Fluent (فلوئنت) به کاربران حرفه‌ای این اجازه را می‌‌دهد که صفحات کاربری جدیدی را با تعریف توابع جدید تنظیم نمایند.

شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا با تکیه بر تجربه و دانش فنی نیروهای متخصص خود آمادگی دارد در اجرای پروژه های تحقیقاتی و صنعتی با نرم افزار Fluent با سازمان ها و کارخانجات فعال مربوطه همکاری داشته باشد. صنایعی از قبیل نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع پالایشگاهی و نیروگاهی، صنعت آب و نیرو محرکه (صنعت خودرو سازی) خاستگاه اصلی این نرم افزار است.

تولید هندسه

هندسه و شبکه را می‌توان توسط نرم افزار پیش پردازنده GAMBIT ایجاد کرد. همچنین می‌توان از نرم‌افزار پیش‌پردازنده Tgrid برای تولید مش‌های مثلثی و مش‌های حجمی چهاروجهی و شش وجهی از مش‌های مرزی موجود استفاده کرد. ارتباط برقرار کردن با دیگر نرم‌افزارهای گروه CAD/CAM در این نرم‌افزار امکان‌پذیر است.

شبکه بندی (مش زنی) در نرم افزار ANSYS FLUENT
شبکه بندی (مش زنی) در نرم افزار ANSYS FLUENT

قابلیت‌های برنامه Fluent:

نرم‌افزار FLUENT قابلیت شبیه‌سازی و مدل کردن موارد زیر را دارد:
 1. جریان در هندسه‌های پیچیده دو بعدی و سه بعدی
 2. جریان تراکم‌پذیر و غیرتراکم پذیر
 3. تحلیل پایا و ناپایا
 4. جریان‌های لزج، آرام و متلاطم
 5. سیال‌های نیوتنی و غیرنیوتونی
 6. انتقال حرارت جابجایی، شامل جابجایی آزاد و اجباری
 7. ترکیب انتقال حرارت جابجایی/ هدایتی
 8. انتقال حرارت تشعشعی
 9. مدل فریم‌های چرخان یا ساکن
 10. مش‌های لغزان و متحرک
 11. واکنش‌ها و ترکیبات شیمیایی، شامل احتراق و مدل‌های واکنشی
 12. اضافه کردن ترم‌های اختیاری حجمی از گرما، جرم، مومنتوم، اغتشاش و ترکیبات شیمیایی
 13. جریان در محیط متخلخل
 14. مبدل‌های حرارتی، فن‌ها و رادیاتورها
 15. جریان‌های دوفازی و چندفازی
 16. جریان‌های سطح آزاد
توزیع کانتور فشار در رگ خونی قلب نرم افزار Fluent
توزیع کانتور فشار در رگ خونی قلب نرم افزار Fluent

معرفی نرم افزار Gambit (گمبیت)

برای استفاده از نرم افزار فلوئنت ابتدا بایستی هندسه جریان بوسیله یك نرم افزار كمكی مانند  Gambitیا Mechanical Desktop  ایجاد گردد و همچنین مش بندی آن صورت پذیرد. نرم افزار Fluent از خروجی نرم افزار Gambit استفاده می نماید. در خصوص نرم افزار گمبیت می توان گفت این نرم افزار گمبیت  وابسته به شرکت نرم افزاری  Ansys Inc  است. و از سری نرم افزارهای رشته مهندسی مکانیک در ارتباط با نرم افزار fluent  می‌باشد. همانطور که اشاره گردید این نرم افزار  برای طراحی و مش بندی یک شبکه تحلیل مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای این نرم افزار در هر تحلیلی که با استفاده از نرم افزار فلوئنت قابل انجام است مشاهده می شود. هرچند اکنون نرم افزار ANSYS FLUENT  در داخل خود نرم افزار دارای فضای مش زنی می باشد ولی به هر حال با توجه به انعطاف پذیری و قابلیت های بالای نرم افزار گمبیت در تولید مش ساخت یافته به خصوص در هندسه های پیچیده هنوز این نرم افزار به عنوان یکی از برترین نرم افزارهای حوزه تولید مش برای نرم افزارهای دینامیک سیالات محاسباتی مطرح است.

این نرم افزار برای شبکه بندی میدان جریان سیال و جامد به روش با سازمان و بی سازمان بکار میرود. فایل خروجی این برنامه با فرمت .MSH در برنامه فلوئنت خوانده شده و حل مساله در آن صورت می گیرد .

شبکه بندی در نرم افزار GAMBIT
شبکه بندی در نرم افزار GAMBIT
ادامه مطلب...

مطالعه تنش های وارده بر شاتون در مرحله احتراق – نرم افزار Ansys

مجموعه نرم افزاری ANSYS Workbench

ANSYS Workbench مجموعه نرم‌افزاری بسیار قدرتمندی است که با استفاده از روش‌های تحلیل عددی مانند المان محدود، حجم محدود و ...، طیف گسترده‌ای از مسایل استاتیک، دینامیک و ارتعاشات سازه‌ها، انتقال حرارت، سیالات، آکوستیک، پیزوالکتریک، الکتروستاتیک، الکترومغناطیس و ... را در بر می‌گیرد. قابلیت‌های منحصر به فرد نرم افزار Ansys (انسیس) در شبیه‌سازی مسایل کوپله، (که ترکیبی از میدان‌های سازه‌ای، سیالاتی، حرارتی، الکترومغناطیس و ... است)، آن را به پرکاربردترین برنامه شبیه‌سازی تبدیل نموده است. برای آشنایی بیشتر به مقاله مربوط مراجعه کنید.  نرم افزار Ansys (انسیس) از دسته ابزارهای تحلیلی است که از روش اجزای محدود برای مدلسازی و تحلیل در آن استفاده می شود. روش اجزای محدود برای حل مسائل پیچیده با هندسه، نوع مصالح و بارگذاری دلخواه ابداع گردیده است. در این روش مدلهای پیچیده ابتدا به اجزای کوچکتر قابل حل تقسیم شده و سپس با ترکیب نتایج بدست آمده از حل هر جز بایکدیگر پاسخ کل مدل در هر نقطه بدست می آید.

مطالعه تنش های وارده بر شاتون در مرحله احتراق - نرم افزار Ansys

بیشترین نیروی وارده به شاتون خودرو در مرحله احتراق اتفاق می افتد و باعث به وجود آمدن توان در موتور می شود. برای مدل سازی نیروهای وارد بر شاتون و پیش بینی احتمال صدمه به آن، می توان از مدل سازی المان محدود نرم افزار Ansys (انسیس) استفاده کرد. پس از مش بندی مدل سه بعدی، وارد کردن نیروهای مرحله احتراق و حل عددی می توان نتایج را مورد بررسی قرار داد. با توجه به جنس شاتون بهترین تئوری تسلیم قابل استفاده تئوری فون مایزز می باشد. کانتورهای تنش فون مایزز نشان می دهد که بیشترین مقدار تنش در اطراف محل های تمرکز تنش روی می دهد.

نمونه نتایج تحلیل با نرم افزار Ansys

توزیع تنش در شاتون بوسیله نرم افزار Ansys
توزیع تنش در شاتون بوسیله نرم افزار Ansys
توزیع تنش در نواحی تمرکز تنش توسط Ansys
توزیع تنش در نواحی تمرکز تنش توسط Ansys
شبکه بندی شاتون به منظور انجام تحلیل تنش
شبکه بندی شاتون به منظور انجام تحلیل تنش
ادامه مطلب...
شبیه سازی هیدرولیکی دیفیوزر کمپرسور

اجرای پروژه تحقیقاتی صنعتی- تحلیل و شبیه سازی

اجرای پروژه تحقیقاتی- تحلیل و شبیه سازی

شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا با تکیه بر سال ها تجربه برگزاری دوره های آموزشی و خدمات مشاوره ای در ارتباط با نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک و نیز اجرای ده ها پروژه تحقیقاتی و پژوهشی و پروژه های صنعتی آمادگی خود را در راستای اجرای پروژه تحقیقاتی و تحلیل - شبیه سازی با بکارگیری نرم افزارهای قدرتمند از جمله Ansys, Fluent, Abaqus, Aspen, EES, Matlab, Fortran اعلام می دارد.

امروزه رقابت برای ساخت محصولات بهتر و با کیفیت بالاتر روز به روز افزایش می شود. در این میان نرم افزارهای شبیه سازی و مدلسازی در فرآیند ساخت بسیاری از محصولات، جایگاه ویژه ای برای خود ایجاد کردند. همان طور که می دانیم در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه سخت افزارهای کامپیوتری پدید آمده است. این امر باعث افزایش کارایی نرم افزارهای شبیه سازی شده است، چرا که کارآیی این نرم افزارها ارتباط مستقیمی با سخت افزارهای سیستم دارند. هر چند لازمه تجاری بودن این نرم افزارها اقتضا می کند که همواره نتیجه تحلیل به عنوان خروجی نرم افزار حتی در شرایط نامناسب و اشتباه تحلیل وجود داشته باشد. به عبارت دیگر در صورت عدم وجود دید علمی و یا نتایج تجربی نمی توان به نتایج نرم افزارها اعتماد کرد.

پروژه های تحقیقاتی انجام گرفته

در ادامه به برخی از پروژه های صنعتی و پروژه تحقیقاتی انجام شده توسط شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا اشاره می شود:
 1. طراحی مبدل روغن (اویل کولر) و اینترکولر موتور دیزل
 2. شبیه سازی هیدرولیکی و حرارتی مبدل حرارتی توسط نرم افزار Aspen
 3. طراحی و شبیه سازی محفظه احتراق موتور استرلینگ توسط نرم افزار Fluent
 4. شبیه سازی مکانیکی شاتون توسط نرم افزار Ansys
 5. شبیه سازی هیدرولیکی توربوماشین ها (پمپ سانتریفیوژ صنعتی) توسط نرم افزارهای Ansys Fluent، CFX
 6. طراحی پروانه، حلزونی، دیفیوزر انواع پمپ های سانتریفیوژ صنعتی توسط نرم افزار CF-Turbo
 7. طراحی دیفیوزر و پروفیل پره توربین و کمپرسور توسط نرم افزار CF-Turbo
 8. شبیه سازی حرارتی و سیالاتی منیفولد دود موتور دیزلی
 
ادامه مطلب...

کاتالوگ شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا

شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا

شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا با تکیه بر سال ها تجربه برگزاری دوره های آموزشی و خدمات مشاوره ای در ارتباط با نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک و نیز اجرای ده ها پروژه تحقیقاتی و پژوهشی و پروژه های صنعتی آمادگی خود را در راستای اجرای پروژه تحقیقاتی و تحلیل - شبیه سازی با بکارگیری نرم افزارهای قدرتمند از جمله Ansys, Fluent, Abaqus, Aspen, EES, Matlab, Fortran اعلام می دارد. کاتالوگ شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا به پیوست خدمتتان تقدیم می گردد.

شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا با تکیه بر تجربه و دانش فنی نیروهای متخصص خود آمادگی دارد در اجرای پروژه های تحقیقاتی و صنعتی با سازمان ها و کارخانجات فعال مربوطه همکاری داشته باشد. صنایعی از قبیل نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع پالایشگاهی و نیروگاهی، صنعت آب و نیرو محرکه (صنعت خودرو سازی) می توانند از خدمات و محصولات گروه فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا استفاده نمایند.

شرکت آترا، یکی از اهداف خود را توسعه تکنولوژی‌های پیشرفته و ارائه خدمات به روز در زمینه ساخت قطعات صنعتی قرار داده است. در همین راستا از جمله مهمترین فعالیت‌های تخصصی شرکت، مهندسی معکوس می‌باشد که کلیه مراحل کار اعم از اسکن سه بعدی، تهیه مدل سه بعدی کامپیوتری، تکنولوژی ساخت قطعات و ماشین آلات و .. توسط متخصصین گروه مدلسازی شرکت آترا انجام می‌پذیرد.

  با توجه به اهمیت پروسه ریخته‌گری در فرآیند تولید قطعات صنعتی، شرکت آترا با تکیه بر تجربه و دانش فنی متخصصین خود با بکارگیری ماشین آلات سبک، سنگین و نرم افزارهای تخصصی در زمینه طراحی، مهندسی معکوس، مدلسازی و ساخت قالب های ریخته گری بر پایه اصول CAD-CAM-CAE فعالیت دارد.

کاتالوگ شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا

برای دریافت کاتالوگ های شرکت فنی مهندسی و تحقیقاتی آترا می توانید بر روی لینک های زیرکلیک نمایید.

دانلود 1                                  دانلود 2

 

ادامه مطلب...